czwartek, 10 marca 2011

Moving nowhere. Krótko o Zeitgeist.

Pewnego wieczoru w poszukiwaniu kolejnych teorii spiskowych, zagadek
i sensacji natknąłem się na dobrze już znany ruch społeczny
The Zeitgeist Movement. Po obejrzeniu pierwszych dwóch części filmu dokumentalnego powstałego w celu zobrazowania ducha dzisiejszych czasów byłem zafascynowany odkryciami i propozycjami jakie niesie ze sobą cały projekt. Byłem i w zasadzie wciąż jestem zachwycony obnażeniem systemu monetarnego od którego życie każdego z nas jest silnie uzależnione.
Cieszy mnie fakt, że podjęta dyskusja przez Zeitgeist doprowadziła do globalnego zainteresowania społeczeństwa problemem. Powstała kolejna trzecia już część dokumentu zatytułowana ''Moving Forward'' po której projekcji niestety nabrałem wątpliwości.

Zeitgeist proponuje nowe rozwiązania - rodem z science fiction - ogólnego rozwoju opartego na technice dzięki której człowiek mógłby całkowicie uniezależnić się od pieniądza i zapoczątkować nową erę życia
z ogólnodostępnych zasobów naturalnych. Ostatnia część dokumentu całkowicie pogrzebała moje nadzieje związane z naprawą lub też całkowitym usunięciem systemu monetarnego. Nienagannie wymodelowane elektrownie wiatrowe, słoneczne, geotermalne. Nowoczesne budynki i miasta pływające po wodach niczym hiperzurbanizowane miasteczka. Prawdziwa ludzka miłość i troska
o bliźniego będąca podwaliną ewentualnego sukcesu nowego pomysłu na życie. Nie będę pesymistą twierdząc, że takie założenia są mocne przesadzone. Stawianie milowych kroków z których nie tylko nic nie wynika lecz ich stawianie jest mało prawdopodobne zwyczajnie mydli oczy zwolennikom Zeitgeist'u.

Uświadamianie obywatela o zagrożeniach płynących z dzisiejszego prowadzenia gospodarki jest jak najbardziej potrzebne. Niestety nic za tym nie idzie. Zeitgeist nie proponuje rozwiązań dla zwykłego szarego człowieka, który przecież nie zrezygnuje z pracy z dnia na dzień i nie wysadzi w powietrze banku w którym zaciągnął oszukańczy kredyt. Ten ruch społecznościowy nie radzi sobie
z odpowiedzialnością jakiej się podjął wydając kolejną wyśmiewczą i arogancką filmową produkcję, a także zapoczątkowując powstawanie na skalę światową zorganizowanych grup społecznych zawierających w sobie jego założenia.

Niech duchem czasu będzie realistycznie rozpatrywanie problemu. Nie można wystawiać na światło dzienne niewyobrażalnych marzeń o nowym porządku świata jeśli odbiorcą jak tak duża rzesza ludzi. Wiarygodność Zeitgeist'u zmalała do minimum.

1 komentarz:

  1. Najważniejszym osiągnięciem ZeitGeist jest spopularyzowanie wiedzy o tym jak działa wielki kapitał i jaki ma to wpływ na życie jednostki. W gospodarce socjalistycznej centralne sterowanie było źródłem klęski tego systemu. Wychodzi na to, ze sterowanie centralne, choć ukryte, istnieje też w kapitalizmie. Ważne jest, że poznajemy mechanizmy. Nie od razu ale pewnie znajdziemy jakieś rozwiązanie, żeby nas ciągle "nie robiono na szaro".

    OdpowiedzUsuń