niedziela, 3 listopada 2013

Margines błędu.

Wulkan Yellowstone kojarzy się nam nie tylko z wzbudzającym podziw dziełem natury,  ale również z apokaliptyczną wersją końca naszych dziejów. I słusznie.

Ostatnie badania wykazały, że zbiornik z magmą jest przynajmniej dwukrotnie większy niż wcześniej sądzono. Zakładam, że naukowcy przewidzieli taki margines błędu. Strumienie rozgrzanej lawy rozciągają się na obszarze około 600 km i głębokości 300 km. 600 km!? To mniej więcej tyle jak Polska długa i szeroka. Ale na tym nie koniec. Wstrząsy w ostatnich latach przybrały gwałtownie na sile. Sama kaldera "puchnie" w zastraszającym tempie kilku centymetrów rocznie. Co jest rekordowym rezultatem biorąc pod uwagę historię badań od początku lat dwudziestych. Zrozumiałe jest, że proporcje kilometrów do centymetrów mogą nie robić wrażenia. 

Regularność. To jest to co powinno zaalarmować środowisko wulkanologów. Poprzednia duża erupcja miała miejsce około 640 tysięcy lat temu i dalej 1,3 mln i 2,1 mln lat temu. Nawet moja, nienawidząca przedmiotów ścisłych główka, zauważa  że odstępy między erupcjami są bardzo podobne. Oczywiście kolejna podobna aktywność może przydarzyć się dzisiaj, ale też za 20 tysięcy lat. 

Konsekwencje są nie do opisania. Najbardziej poszkodowane będą oczywiście Stany Zjednoczone, ale to przecież martwi nas najmniej:) Ogromne ilości pyłu wyrzucone do atmosfery spowodowałyby gwałtowne ochłodzenie klimatu. Życie na Ziemi wywróciłoby się do góry nogami o ile nie zniknęło w ogóle, podobnie jak około 70 tysięcy lat temu kiedy wybuchł superwulkan Toba na Sumatrze, niemalże prowadząc na skraj zagłady gatunek homo sapiens. 

Oczywiście nie powinniśmy specjalnie zaprzątać sobie tym zjawiskiem głowy ponieważ jest to zwyczajny wyrok z odroczeniem wystawiony przez mamę naturę. Decyzja zapadała już po poprzedniej erupcji Yellowstone. Warto jedynie przypomnieć sobie jak szybko i gwałtownie możemy wrócić do początków rozwoju, czasów, kiedy elektronika nie stanowiła o tym czy przetrwasz, tylko zdolności manualne i instynktowne, których zdecydowanie nam brak.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz